Zarif Üretim

İmalatımız

Zarif Çiğköfte olarak imalat konusunda büyük bir titizlikle durmaktayız.  elbette gıda sektöründe olmazsa olmaz ilke temizlik ve hijyenik kurallardır. Biz de bunun bilincinde olarak üretim aşamalarımızda en çok dikkat ettiğimiz hususların başında kurallara uygun ve temiz bir üretim politikası gelmektedir. Bu nedenle güvenle yiyebilmeniz için öncelikle temizliği ön plana aldık. Gıda mühendisimiz tarafından belirli ilkelere uyarak her noktada kalite politikalarına dikkat ediyoruz.  Bu olmazsa olmaz temel ilkemizdir.

Kullanılan hammadde

İyi ürün iyi malzemeden olur prensibine dayanarak, kaliteli ve lezzetli bir çiğköftenin, iyi bir ustalıkla beraber mutlaka kaliteli hammadde kullanarak yapılacağının bilincindeyiz. Bu nedenle kullandığımız çok sayıda baharattan salçasına kadar üretim belgesi olan ve belli bir kalite standardının üstündeki ürünleri tercih etmekteyiz.  Bu bize ve müşterimize hem lezzet, hem de kaliteli çiğköfte olarak yansımaktadır.  Bayilerimize gelen müşterilerimizin yüzündeki lezzet mutluluğunu görmek bizim için herşeyden önemlidir.

Ürünleri nasıl dağıtıyoruz?

Gıda sektöründe dağıtım aşaması çok önemlidir. Eğer bu konuya dikkat edilmezse yapılan üretimin hiç bir değeri kalmaz. biz Zarif Çiğköfte olarak ürünümüzün bayiye ulaşması konusuna hassasiyet gösteririz. Ürünlerimiz vakumlu paketlerinde hava almazlar. Bu nedenle sıcak veya soğuk etkisi çiğköftemiz üzerinde bozulmaya meydan vermez. Bayilerimiz 5 veya 10 Kg lık paketlerinizi +4 derecede muhafaza ettikleri için taptaze ürünler müşterilere sunulur.